BOSCH 18MM 18V LI-ION BRUSHLESS ROTARY HAMMER, GBH18V-EC
Availability: In stock
Sku: GBH18V-EC
Be the first to review this product
Quantity
Long runtime (153 holes, 6 x 40 mm in concrete) with one battery charge (4.0 Ah) thanks to efficient Bosch EC motor
Low weight (only 2.6 kg) and compact design for more comfortable work
Highest chiseling removal rate (12 kg/hour) in its class
Brushless Bosch EC motor: compact, dust-protected, lightweight and absolutely maintenance-free
Max. impact energy 1,7 J
Impact rate at rated speed 0 – 4.550 bpm
Rated speed 0 – 1.400 rpm
Battery voltage 18 V
Battery capacity 4 Ah
Weight incl. battery 2,6 kg
Length 285,0 mm
Height 218,0 mm
Toolholder SDS-plus
Drilling range
Drilling diameter in concrete with hammer drill bits 4 – 18 mm
Optimum range of applications in concrete with hammer drill bits 4 – 10 mm
Max. drilling diameter in steel 13 mm
Max. drilling diameter in wood 20 mm
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “BOSCH 18MM 18V LI-ION BRUSHLESS ROTARY HAMMER, GBH18V-EC”