BOSCH 20MM ROTARY HAMMER, 600W, GBH2-20DRE
Availability: In stock
Sku: GBH2-20DRE
Be the first to review this product
Quantity
Power and speed in a compact combination
Robust block – pot, stacked construction for superior reliability and durability
Enhanced versatility for common chiseling tasks
Compact and 2.3 kg for comfortable and handy operation. Suitable for overhead applications
Powerful 600 W motor for enhanced performance
Forward/reverse operation
Lock-on button for continuous drilling
Soft grip for comfortable and fatigue free use
Infinitely variable speed control with easy speed adjustment
Overload clutch for better protection of users and tool in case of jamming drill bit
Auxiliary handle with depth gauge and soft grip for comfortable handling
Rated power input 600 W
Impact energy 0 – 1,7 J
Impact rate at rated speed 0 – 4400 bpm
Rated speed 0 – 1400 rpm
Weight without cable 2.3 kg
Toolholder SDS-plus
Drilling range
Drilling dia. Concrete, hammer drill bits 4- 20 mm
Max. drilling dia. Masonry, corecutters 68 mm
Max. drilling dia. Steel 13 mm
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “BOSCH 20MM ROTARY HAMMER, 600W, GBH2-20DRE”