BOSCH 20MM ROTARY HAMMER, 600W, GBH2-20RE
Availability: In stock
Sku: GBH2-20RE
Be the first to review this product
Quantity
Power and speed in a compact combination
Powerful 600 W motor for enhanced performance
Robust block – pot, stacked construction for superior reliability and durability
325 mm total length and 2.3kg for comfortable and handy operation. Suitable for overhead applications
Forward/reverse operation
Lock-on button for continuous drilling
Soft grip for comfortable and fatigue free use
Infinitely variable speed control with easy adjustment of speed according to need
Overload clutch for better protection of users and tool in case of jamming drill bit
Auxiliary handle with depth gauge and soft grip for comfortable handling
Impact stop for drilling with 3-jaw chuck adapter and straight shank drill bits in wood and steel
Rated power input 600 W
Impact energy 0 – 1,7 J
Impact rate at rated speed 0 – 4400 bpm
Rated speed 0 – 1400 rpm
Weight without cable 2.3 kg
Toolholder SDS – plus
Drilling Range:
Drilling dia. concrete, hammer drill bits 4 – 20 mm
Max. drilling dia. masonry, core cutters 68 mm
Max. drilling dia. steel 13 mm
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “BOSCH 20MM ROTARY HAMMER, 600W, GBH2-20RE”