BOSCH 26MM ROTARY HAMMER, 800W, GBH2-26DRE
Availability: In stock
Sku: GBH2-26DRE
Be the first to review this product
Quantity
Faster than a speeding bullet – The all-rounder for daily use
Superior drilling rate in the 2kg hammer class
Rotation stop for chiseling
Impact stop for drilling in wood and steel
Easy-to-change toolholder
Ball grommet for preventing cable breaks
Softgrip on main handle and auxiliary handle for a secure hold
Overload clutch
Rotatable brush plate (for equal power in forward and reverse operation)
50 mm spindle collar diameter for more sturdiness
Rated power input 800 W
Impact energy 0 – 3 J
Impact rate at rated speed 0 – 4000 bpm
Rated speed 0 – 900 rpm
Weight without cable 2.7 kg
Length 377 mm
Width 83 mm
Height 210 mm
Toolholder SDS-plus
Drilling range
Drilling dia. concrete, hammer drill bits 4 – 26 mm
Opt. appl. range concrete, hammer drill bits 8 – 16 mm
Max. drilling dia. masonry, core cutters 68 mm
Max. drilling dia. steel 13 mm
Max. drilling dia. wood 30 mm
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “BOSCH 26MM ROTARY HAMMER, 800W, GBH2-26DRE”