BOSCH 18MM 36V LI-ION ROTARY HAMMER, GBH36V-LI COMPACT
Availability: In stock
Sku: GBH36V-LI COMPACT
Be the first to review this product
Quantity
Unbeatably light – As powerful as corded
As powerful as corded: up to 100 drilled holes (6 x 40 mm in concrete) with one battery charge, ideal for indoor use
With a weight of only 2.9 kg, it is ideally suitable for overhead work
Bosch Vibration Control for fatigue-free working
Unique Bosch Premium lithium-ion technology for 400% longer lifetime and unbeatable battery runtime
Pneumatic hammer mechanism, optimized for drilling holes of 4 – 10 mm in concrete (max. 18 mm)
Rated power input 430 W
Impact energy 0 – 1,7 J
Impact rate at rated speed 0 – 4850 bpm
Rated speed 0 – 1500 rpm
Battery voltage 36 V
Battery capacity 1.3 Ah
Weight incl. battery 2.9 kg
Length 297 mm
Width 83 mm
Height 207 mm
Toolholder SDS-plus
Drilling range
Drilling dia. concrete, hammer drill bits 4 – 18 mm
Opt. appl. range concrete, hammer drill bits 4 – 10 mm
Max. drilling diameter in steel 13 mm
Max. drilling diameter in wood 30 mm
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “BOSCH 18MM 36V LI-ION ROTARY HAMMER, GBH36V-LI COMPACT”