BOSCH 18MM ROTARY HAMMER, 550W, GBH2-18RE
Availability: In stock
Sku: GBH2-18RE
Be the first to review this product
Quantity
The most compact and lightweight hammer in its class
Extremely compact design and low weight of only 2 kg, ideal for working overhead
High-torque motor and powerful hammer mechanism are optimized for fixing holes up to 10 mm
Reverse operation for removing screws
Softgrip on main handle and gear housing
Impact stop for drilling in wood and steel
Overload clutch
Rated power input 550 W
Impact energy 0 – 1,7 J
Impact rate at rated speed 0 – 3960 bpm
Rated speed 450 – 1550 rpm
Weight without cable 2 kg
Length 316 mm
Width 70 mm
Height 191 mm
Toolholder SDS-plus
Drilling range
Drilling dia. Concrete, hammer drill bits 4- 18 mm
Opt. appl. Range concrete, hammer drill bits 4 – 10 mm
Max. drilling dia. Steel 13 mm
Max. drilling dia. Wood 30 mm
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “BOSCH 18MM ROTARY HAMMER, 550W, GBH2-18RE”