BOSCH 26MM 36V LI-ION ROTARY HAMMER, GBH36V-LI
Availability: In stock
Sku: GBH36V-LI
Be the first to review this product
Quantity
As powerful as corded
As powerful as corded: up to 195 drilled holes (6 x 40 mm in concrete) with only one battery charge, ideal for outdoor use
Pneumatic hammer mechanism with chisel function, optimized for drilling holes of 8 – 16 mm in concrete (max. 26 mm)
As fast as the best 2kg mains-powered hammer due to high impact energy (3 joules)
Rated power input 600 W
Impact energy 0 – 3 J
Impact rate at rated speed 0 – 4260 bpm
Rated speed 0 – 960 rpm
Battery voltage 36 V
Weight incl. battery 4.3 kg
Length 367 mm
Width 107 mm
Height 221 mm
Toolholder SDS-plus
Drilling range
Drilling dia. concrete, hammer drill bits 4 – 26 mm
Opt. appl. range concrete, hammer drill bits 8 – 16 mm
Max. drilling diameter in steel 13 mm
Max. drilling diameter in wood 30 mm
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “BOSCH 26MM 36V LI-ION ROTARY HAMMER, GBH36V-LI”