BOSCH 26MM ROTARY HAMMER, 800W, GBH2-26DFR
Availability: In stock
Sku: GBH2-26DFR
Be the first to review this product
Quantity
Faster than a speeding bullet – The powerful all-rounder with quick-change chuck for daily use
Superior drilling rate in the 2kg hammer class
Exceptionally fast, tool-free changing between SDS-plus and quick-change chuck
Rotation stop for chiseling
Ball grommet for preventing cable breaks
Softgrip on main handle and auxiliary handle for a secure hold
Rated power input 800 W
Impact energy 0 – 3 J
Impact rate at rated speed 0 – 4000 bpm
Rated speed 0 – 900 rpm
Weight without cable 2.9 kg
Length 407 mm
Width 83 mm
Height 210 mm
Toolholder SDS – plus
Drilling range:
Drilling dia. Concrete, hammer drill bits 4 – 26 mm
Opt. appl. Concrete, hammer drill bits 8 – 16 mm
Max. drilling dia. Masonry, core cutters 68 mm
Max. drilling dia. Steel 13 mm
Max. drilling dia. Wood. 30 mm
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “BOSCH 26MM ROTARY HAMMER, 800W, GBH2-26DFR”