BOSCH 26MM ROTARY HAMMER, 800W, GBH2-26RE
Availability: In stock
Sku: GBH2-26RE
Be the first to review this product
Quantity
Faster than a speeding bullet – The sturdy tool for continuous use
Superior drilling rate in the 2kg hammer class
Easy-to-change toolholder
Rotatable brush plate (equal power in forward and reverse operation)
Ball grommet for preventing cable breaks
50 mm spindle collar diameter for more sturdiness
Impact stop for drilling in wood and steel
Softgrip on main handle and auxiliary handle
Overload clutch
Rated power input 800 W
Impact energy 0 – 3 J
Impact rate at rated speed 0 – 4000 bpm
Rated speed 0 – 900 rpm
Weight without cable 2.7 kg
Length 377 mm
Width 83 mm
Height 210 mm
Toolholder SDS-plus
Drilling range
Drilling dia. concrete, hammer drill bits 4 – 26 mm
Opt. appl. range concrete, hammer drill bits 8 – 16 mm
Max. drilling dia. masonry, core cutters 68 mm
Max. drilling dia. steel 13 mm
Max. drilling dia. wood 30 mm
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “BOSCH 26MM ROTARY HAMMER, 800W, GBH2-26RE”